Informacje o Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem.

Logo Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
Zakopane Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Informacje o festiwalu.

W tym roku już po raz czterdziesty piąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Jak co roku na Dolnej Równi Krupowej w namiocie festiwalowym spotkają się zespoły z różnych kontynentów. Podczas tegorocznego festiwalu będziemy mogli zobaczyć zespoły z całego świata, które zaprezentują widzom swoje obyczaje, muzykę, taniec, śpiew jak również stroje. W tym roku do Stolicy Tatr przyjadą zespoły zagraniczne z Nepalu, Armenii, Bułgarii, Gruzji, Słowacji, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Hiszpanii, Włoch, Macedonii i Francji.

Festiwal pozwala zarówno mieszkańcom Podhala jak i licznie zgromadzonym turystom poznać zwyczaje i kulturę ludzi z całego świata. Występy oceniać będzie jury składające się z przedstawicieli różnych państw. Konkursy festiwalowe podzielone są na trzy kategorie. W pierwszej kategorii tradycyjnej zespoły przedstawiają zgodnie ze swoją tradycją regionalną folklor jednej miejscowości, gdzie dotyczy on jednego z okresów historycznych. W tej kategorii zespoły nie mogą używać niezgodnych z tradycją instrumentów jak również strojów. Kategoria druga dotyczy zespołów, które prezentują folklor w formie artystycznie opracowanej. Folklor dotyczy jednej miejscowości, a wykonawcy mogą dołączyć układ choreograficzny pod warunkiem, iż nie jest on sprzeczny w istotny sposób z tradycją regionu. Podobnie jak w kategorii pierwszej zawodnicy nie mogą używać niezgodnych z tradycją instrumentów, obcych motywów w tańcach, muzyce, śpiewie i stroju. Kategoria trzecia - stylizowana. W tej kategorii wykonawcy prezentują dowolny program związany z folklorem górskim w zakresie zarówno tańca jak i muzyki i śpiewu. Repertuar nie musi dotyczyć jednego regionu etnograficznego, a zespoły mogą wystąpić w zaprojektowanych przez siebie strojach.

Wszystkie zespoły konkurujące w poszczególnych kategoriach walczą o główną nagrodę festiwalową - Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Przyznawane są również regulaminowe dodatkowe nagrody w postaci Parzenicy Góralskiej. W ramach festiwalu odbywa się Międzynarodowy Konkurs Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych. Konkurs podzielony jest na cztery kategorie. Kategoria pierwsza to kapele - "Ludowe zespoły instrumentalne", kategoria druga i trzecia to kategoria dla solistów - "Instrumentaliści ludowi" i "Śpiewacy ludowi", a kategoria czwarta to "Grupy śpiewacze". Co roku zwycięzcy konkursu Kapel Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych otrzymają Złote Zbyrkadło, a od zeszłego roku przyznawana jest nagroda specjalna - Sabałowe Gęśle, którą otrzyma najlepszy instrumentalista.

© ...iNFO Zakopane 2003 - 2013 wszystkie materiały zamieszczone na stronie, chronione są prawami autorskimi, obowiązuje całkowity zakaz kopiowania ich bez zgody autora!